Hrvatsko društvo za analitičku psihologiju vas poziva na ciklus predavanja i seminara pod nazivom Analitička psihologija.
O edukaciji
Za prisustvovanje edukaciji Analitička psihologija – teorija, praksa i individuacija, nije potrebno specijalističko predznanje i namijenjena je svima koji žele naučiti više o sebi ili koristiti ideje analitičke psihologije u sklopu profesije ili u svrhu osobnog razvoja. Edukacija vam može pomoći da učinite prve korake u radu s produktima nesvjesnog i nesvjesno koristite kao izvor informacija, nadahnuća i kao alat za razumijevanje samog sebe, svoje okoline i svojih klijenata. Jednako tako, namijenjena je svima koji su zainteresirani za produbljivanje znanja o sebi, svojim snovima i onima koji žele saznati, na osobnom iskustvu, koju ulogu ima nesvjesno u njihovom osobnom i profesionalnom životu.
Ako ste psihijatar, psihologinja, pedagog, edukacijsko-rehabilitacijski stručnjak ili socijalna radnica, umjetnik, etnolog, teologinja ili pripadate srodnoj struci tada će vam znanja, koja će te usvojiti tijekom edukacije, otvoriti put drugačijem pristupu i razmišljanju o osobnim i profesionalnim izazovima, u duhu analitičke psihologije.
Svi polaznici će dobiti potvrdu o sudjelovanju zajedno sa ovjerenim programom edukacije (uvjet: sudjelovanje na 70% ili više seminara, edukacija plaćena u cijelosti).
Trajanje, mjesto, vrijeme i cijena
Trajanje
Edukacija je zamišljena kao serija od seminara i predavanja, u ukupnom trajanju od 20 školskih sati, koja pokrivaju teoriju analitičke psihologije i njenu praktičnu primjenu u profesionalnom i osobnom životu.
Mjesto
Edukacija se održava u sjedištu HDAP-a, Klinča Sela, Zagrebačka 30. Iako se ne nalazimo u centru Zagreba, do nas je lako doći, a prometna povezanost sa Zagrebom je odlična. Nalazimo se u mirnom mjestu, okruženi prirodom u neposrednoj blizini autobusne stanice, kolodvora i restorana.
Ukoliko koristite Google karte, za detaljne upute možete pratiti slijedeći link google.hr ili pročitajte opis puta ako pratite slijedeću poveznicu.
Vrijeme
Edukacija se održava, 1x godišnje, najčešće u proljetnom/ljetnom terminu. Kako bi osobe koje putuju na edukaciju mogle lakše planirati sudjelovanje, edukacija je podijeljena na 2 susreta, koji se održavaju tokom jednog vikenda, od 9:00 – 18:00 sati.
Termin održavanja sljedećeg ciklusa edukacije su:
1. subota, 19.10.2024. od 9:00 – 18:00,
2. nedjelja, 20.10.2024. od 9:00 – 18:00.
Cijena
Cijena edukacije iznosi 250€, za kompletan ciklus edukacije (ukupno 20 sati). Edukaciju je moguće platiti u dva mjesečna obroka (2×125€). Prvi kod registracije, drugi prije početka edukacije. Uplata ukupnog iznosa je uvjet za prisustvovanje edukaciji i dobivanje potvrde o završenoj edukaciji.
Broj sudionika je ograničen. Prijave za edukaciju su obavezne, a mjesta će se popunjavati prema redoslijedu uplata prve rate.
Ukoliko se želite prijaviti ili su vam potrebne dodatne informacije, možete nas kontaktirati na info@individuacija.hr ili na tel: +385 95 8293 446.
Teorija analitičke psihologije
Teorijski dio edukacije je zamišljen na način da se sudionici upoznaju sa temom koju obrađujemo kroz tekstove, objavljene na stranicama HDAP-a. Priprema za susret na taj način nije obavezna, ali će olakšati razumijevanje materijala koji će biti izlagan i obogatiti diskusiju koju ćemo voditi nakon izlaganja. Tijekom diskusije, sudionici mogu postavljati pitanja o dijelovima teksta za koji trebaju pojašnjenje. Osim diskusije, tijekom susreta ćemo raditi vježbe vezane uz temu koju obrađujemo.
Teorijske teme teme koje ćemo obrađivati, ne nužno predstavljenim redosljedom su slijedeće.
1. Nesvjesno i empirijske manifestacije
Postoji li nesvjesno? Ako da, što je nesvjesno? Kako se manifestira i kako djeluje na naše živote?
- Koncept nesvjesnog u povijesti filozofije i umjetnosti.
- Ideja nesvjesnog kod Freuda i Adlera.
- Uloga nesvjesnog kod umjetničkog stvaralaštva i znanstvenih otkrića.
- Uznemirujući efekti i razvojne tendencije nesvjesnog.
- Asocijativni eksperiment u analitičkoj psihologiji – vježba.
Tipologija ima ogroman utjecaj na osobne i profesionalne odnose, odabir karijere i smjer našeg psihološkog razvoja. Što je psihološka orijentacija? Koja je razlika između ektraverzije i introverzije? Što su psihološke funkcije? Kako okolina utječe na razvoj urođene dominantne funkcije?
- Povijesni uvod u tipologiju i stav svijesti.
- Racionalne i iracionalne funkcije svijesti.
- Primarna, sekundarna i inferiorna funkcija.
- Opis psiholoških tipova.
- Tipologija i odabir karijere, odnosi, individuacija i neuroze.
- Određivanje psihološkog tipa sudionika – vježba.
Pokušati ćemo predložiti model psihe koji uzima u obzir i svijest i nesvjesno. Govorit ćemo o kompleksima koji su odgovorni za naše probleme i adaptacije, arhetipovima i simbolima te njihovom smislu i svrsi.
- Autonomija i fenomenologija kompleksa.
- Teorije (Freud i Jung) i vrste kompleksa.
- Kompleksi kod neuroze i psihoze.
- Arhetipovi i simboli u analitičkoj psihologiji.
- Arhetipovi u kontekstu osobnih odnosa (sjenka, persona, anima i animus).
- Psihološka kompenzacija.
Najjednostavniji način da se upoznamo s psihodinamikom arhetipova je proučavajući bajke. Što su bajke i mitovi i zašto ih proučavajmo? Koja je razlika između bajki i mitova? Kako nam mogu pomoći u radu s djecom, odraslima i u našem osobnom psihološkom razvoju? Osim odgovora na ta pitanja, kroz vježbu ćemo interpretirati jednu od hrvatskih bajki.
- Vrste arhetipskih priča.
- Bajke, analitička psihologija i psihoterapija.
- Tehnika interpretacije bajki.
- Primjer interpretacije bajke ili mita.
5. Psihologija, religija i etnologija
Arhetipove, a s njima i našu psihologiju, možemo proučavati kroz religijska učenja i obrede arhaičnog čovjeka. U kakvoj su vezi psihologija i religija? Što nas običaji i religije arhaičnog čovjeka mogu naučiti o nama samima i jesmo li doista toliko drugačiji od njega? Kroz primjere iz etnologije i religije pokušat ćemo razumjeti psihološke probleme modernog čovjeka i načine njihova rješavanja.
- Autonomija nesvjesnog.
- Stav svijesti i religija.
- Psihološka interpretacija religijskih obreda, priča, motiva i osoba.
- Religija i individuacija.
6b. Psihologija i alkemija – mandale
Individuacija je proces psihološkog rasta i razvojna a njegova unutarnja ili vanjska blokada može dovesti do neuroze. Kako kompleksi, arhetipovi i snovi utječu na proces individuacije? Tijekom rada, pokazati ćemo na koji način alkemija i njeni simboli mogu pomoći u razumijevanju psihološkog procesa transformacije i razvoja osobnosti.
- Iskustvo nesvjesnog.
- Alkemija i znanost
- Psihička energija (libido).
- Projekcija u analitičkoj psihologiji i psihoterapiji.
- Alkemijski simboli, procesi i njihovo psihološko značenje.
- Psihološko značenje mandala.
Snovi su uvijek povezani s određenim problemom o kojemu imamo neispravnu predodžbu. Oni su reakcija na naš svjesni stav. Kao što i tijelo reagira kada se pregrije ili kada o njemu ne brinemo, tako i psiha reagira na naše neprilagođene stavove. Koje su teorije snova u analitičkoj psihologiji? Kakva je veza između kompleksa, arhetipova, simbola i snova? Kako razumjeti snove?
- Važnost snova za psihološko zdravlje.
- Transcendentalna funkcija.
- Uzroci i vrste snova.
- Višeznačnost snova.
- Interpretacija snova u analitičkoj psihologiji.
- Vježba interpretacije jednostavnog sna.
8. Psihološka interpretacija slika
Od kada postoji, čovjek je imao neodoljivu težnju da oblikuje i stvara. Taj proces stvaranja je paralela psihološkom razvoju kroz koji smo sami stvoreni. Govorit ćemo o tehnikama razumijevanja slike, materijalnom i formalnom aspektu, simbolizmu boja, prostora i brojeva, motivima i simbolima. Zašto je slika važna za analitičku psihologiju i što nam govori saznat ćemo kroz seminar i predavanje?
- Pristup slici u analitičkoj psihologiji.
- Materijalni i formalni aspekti slike.
- Prostorni simbolizam.
- Simbolizam boja, brojeva i motiva.
- Slike kao dijagnostički alat.
- Vježba interpretacije slike.
Što učiniti kada smo pod utjecajem snažnog kompleksa ili nas obuzme nekontrolirana emocija koja nam onemogućava racionalno funkcioniranje? Jedan od pristupa je aktivna imaginacija. Što je aktivna imaginacija, kada i kome se preporuča, kako je povezana s kreativnim procesom i koja je nježna svrha i smisao?
- Specifičnosti aktivne imaginacije u odnosu na druge imaginativne tehnike.
- Teorijska osnova aktivne imaginacije.
- Tehnika i opasnosti aktivne imaginacije.
- Sinhronicitet i I Ching
Snovi su važni, ne samo za onoga tko ih sanja i vidi, već i za cijelu zajednicu. Oni sadrže važne konkretne informacije o događajima, odnosima i oslikavaju dinamiku osobnog i kolektivnog nesvjesnog. U tom kontekstu individuacija i odnosi sa zajednicom imaju ogromnu važnost. Osim teorijske podloge grupnog rada na snovima, razgovarati ćemo o primjerima iz prakse i kroz nekoliko vježbi pokazati princip grupnog rada na snovima.
- Teorijska osnova grupnog rada na snovima.
- Etnološke paralele grupnog rada na snovima.
- Pravila grupnog rada na snovima.
- Utjecaj rada na snovima na psihološko zdravlje sudionika.
- Praktične vježbe.
- Vježba grupnog rada na snovima.
Bonus predavanja, seminari i radionice:
Svaka grupa ima svoju dinamiku. Ovisno o vremenu koje ćemo imati na raspolaganju nakon odrađenog glavnog dijela edukacije, postoji mogućnost da stignemo obraditi neke od dodatnih tema važnih za analitičku psihologiju kao:
1. Transfer i kontratransfer,
2. Arhetipski simbolizam: životinje, boje i tijelo,
3. Self i individuacija,
4. Ovisnost – individuacija u projekciji,
5. Preporod i transformacija,
6. Kompleksi,
7. Novac u analizi,
8. i dr.
O navedenim temama ćemo glasati i odrediti one koje su nainteresantinje za većinu.
Voditelj
Psihoterapiju, psihoanalizu i edukaciju provodi analitički psiholog i psihoanalitičar Dragutin Vučković. Analitičku psihologiju istražuje još od studentskih dana. Snove sanja od 1976., a aktivno ih proučava od 1998. godine. Kontinuirano je iznenađen njihovom mudrošću, savjetima i vezama koje stvaraju s ljudima kojima je okružen.
Osim analitičke psihologije, studirao je fiziku na Fizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i ekonomiju poduzetništva na Veleučilištu VERN u Zagrebu. Diplomu psihoanalitičara je stekao na poslijediplomskom studiju analitičke psihologije i psihoterapije na C. G. Jung Institutu Zürich u Švicarskoj. Sa klijentima radi od 2009. godine. Višegodišnja edukacija (5-7 god.) i certifikacija su dizajnirani da osiguraju visoki nivo kompetencije, kvalitete i integriteta jungovskih analitičara (eng. jungian analyst or analytical psychologist).
Akreditirani je analitičar C. G. Jung Instituta u Zürichu. Član je Međunarodnog udruženja za analitičku psihologiju (IAAP) i Alumni Association of C. G. Jung Institute Zürich. Predsjednik je Hrvatskog društva za analitičku psihologiju (HDAP).
Tijekom rada u struci, izdao je više članaka u međunarodnim i domaćim stručnim časopisima. Od 2016. godine radi kao predavač na četverogodišnjem studiju Analitičke psihologije u sklopu Fakulteta za psihoterapijsku znanost Sveučilišta Sigmund Freud u Ljubljani.
Kontakt
Ukoliko ste zainteresirani za takvu vrstu edukacije, želite se prijaviti ili su vam potrebne dodatne informacije, možete nas kontaktirati na info@individuacija.hr ili na tel: +385 95 8293 446.